Siirry sisältöön
Satakylät

Kyläkummeja ja asumiskokeilu Forssan seudulle 4.2.info

Hämeen Kylät ry on käynnistää kyläkummitoiminnan Lounais-Hämeessä yhteistyössä LounaPlussan ry:n kanssa. Kyläyhteisöjen ja kuntien kiinnostusta järjestää asumiskokeilu myös selvitetään.

Kaikki kiinnostuneet kutsutaan kuulemaan lisää
tiistaina 4.2. Forssan Yrityskehitys Oy:n kokoustilaan (Koulukatu 13, Forssa)
klo 17 info kyläkummitoiminnasta
klo 18 esittelyssä asumiskokeilut

 

Kyläkummeiksi kutsutaan kotiseutuaan arvostavia henkilöitä Forssasta Humppilasta, Jokioisilta, Tammelasta ja Ypäjältä

 

Kyläkummi tietää paikallisista asioista ja osaa neuvoa tarvittaessa eteenpäin. Kyläkummi toimii kyläyhdistyksen tai asukasyhdistyksen kanssa. Jos alueella ei ole yhdistystä, voi oikein hyvin myös ryhtyä oman asuinalueensa kyläkummiksi.

Kanta-Hämeessä on 27 kyläkummia. Hämeen Kylät käynnisti kyläkummitoiminnan toissa vuonna Hämeenlinnan seudulla ja Forssan seudullakin on jo muutamia. Hämeen Kylät järjestää kyläkummien tapaamisia ja auttaa tarvittaessa. Kyläkummien kanssa on sovittu yhteiset pelisäännöt, miten toimitaan. Kokemukset ovat innostavia.

Kyläkummi on vapaaehtoinen, joka kertoo muuttoa harkitsevalle kylästä tai asuinalueestaan. Kyläkummi auttaa uutta asukasta tai mökkiläistä kotiutumaan kylälle ja seudulle. Kyläkummilta voi kysyä neuvoa mieltä askarruttavissa asioissa, vaikka mistä löytyy lähimmät ulkoilupaikat tai vaikka polttopuita.

Kyläkummi voi kutsua uudet tulijat mukaan paikallisiin rientoihin. Jokainen kyläkummi saa muokata toiminnastaan omannäköistään. Kyläkummeina voi toimia yksi tai useampi vapaaehtoinen kylältä, asuinalueelta tai taajamasta.

Lue lisää kyläkummitoiminnasta ja katso missä on kyläkummeja www.hameenkylat.fi/kylakummit/

 

Asumiskokeilu tulossa – mutta minne?

Nyt selvitetään Forssan seudun kyläyhteisöjen ja kuntien kiinnostusta järjestää asumiskokeilu. Hämeen Kylät on järjestänyt kyläyhteisöjen kanssa parin viime vuoden aikana viisi asumiskokeilua Hämeenlinnan seudulla. Hämäläiset kylät ja hyvä sijainti kiinnostaa maalle muutosta haaveilevia. Asumiskokeiluihin saatiin 250 hakemusta, joista suurin osa oli pääkaupunkiseudulta ja Kanta-Hämeen maakunnan ulkopuolelta.

Hämeen Kylät ry:llä on valmiina Polku kylään -hankkeessa luotu toimintamalli, jota voidaan soveltaa kokeilun järjestämisessä kiinnostuneen kyläyhteisön tai asuinalueen kanssa OSKU-hankkeessa.

Polku kylään -hankkeessa järjestetyissä asumiskokeiluissa perheet asuivat idyllisessä ja yhteisöllisessä hämäläisessä kylässä noin viikon verran maksutta. Kylän vapaaehtoiset räätälöivät heille ohjelman ja esittelivät kylän asumismahdollisuuksia. Maallemuuttoa harkitsevat asumiskokeilijat saivat käytännössä kokea, millaista on elää ja asua kylässä.

 

Voit ilmoittautua kyläkummiksi tai kysellä lisää

Hämeen Kylät ry, Elina, 0400 944 868, kylaasiamies@hameenkylat.fi

LounaPlussa ry, Tarja, 050 361 9395, tarja.salko-simola@lounaplussa.fi